Akademickie Muzeum Narciarstwa w Zieleńcu

Akademickie Muzeum Narciarstwa w Zieleńcu

AKADEMICKIE MUZEUM NARCIARSTWA W ZIELEŃCU

Akademickie Muzeum Narciarstwa w Zieleńcu powstało w czerwcu 2012 roku na terenie pensjonatu "Absolwent". W zbiorach Muzeum znajdują się: narty, wiązania, buty, kijki oraz akcesoria narciarskie.

W grupie najstarszych eksponatów pochodzących z pierwszej połowy XX wieku na szczególną uwagę zasługują:

Narty wykonane z jednolitego kawałka drewna jesionowego z wiązaniami paskowymi "Huitfeld" (1923), które składały się z metalowych szczęk i rzemiennych pasków połączonych klamrą "Ellefsen".
Popularne w okresie międzywojennym wiązania "Kandahar" (1935) składające się z rozsuwanych szczęk, dających się łatwo dopasować do różnych szerokości podeszwy buta oraz stalowej linki ze sprężyną w tylnej części i drabinkowym jej zapięciem z przodu.
Kijki narciarskie wykonane z leszczyny i bambusa ze skórzaną pętlą i talerzykami z wikliny lub bambusa przeplatane rzemieniem.
Akcesoria do smarowania nart w postaci "żelazka" na paliwo stałe i specjalnych korków służących do wcierania smarów w drewniane ślizgi nart
Najwięcej eksponatów znajdujących się na terenie Muzeum to narty zjazdowe i biegowe oraz wiązania pochodzące z drugiej połowy XX wieku.

 

AKADEMICKIE MUZEUM NARCIARSTWA W ZIELEŃCUAKADEMICKIE MUZEUM NARCIARSTWA W ZIELEŃCUAKADEMICKIE MUZEUM NARCIARSTWA W ZIELEŃCU

Wśród nart znajdują się wykonane w 1946 roku na terenie Śląska Cieszyńskiego przez miejscowego bednarza narty dziecinne. Z okresu lat pięćdziesiątych pochodzą narty polskiej produkcji o nazwie "Beskidy" i "Wierchy" oraz z 1965 roku pierwsze polskie narty metalowe "Rysy". Z dużej grupy nart zagranicznych "Rossignol", można wyróżnić narty zjazdowe "Strato" (1960) i "Major Alais" (1965). Na szczególną uwagę zasługują prototypy nart służących do nauki jazdy "Short Ski" o długościach 80, 100 i 120 centymetrów oraz prototyp nart zjazdowych "Compact E-222" długości 170 cm z poszerzonymi dziobami, które w 1981 roku pozostawiły, nieznany powszechnie, pierwszy polski ślad w rozwoju historii carvingu. W Muzeum znajdują jedne z pierwszych nart karvingowych "Ergo" wyprodukowane przez firmę "Kneisl" w 1990 roku.

 

Z okresu powojennego pochodzą wiązania długo rzemienne tzw. "langrimeny", a pojawienie w latach pięćdziesiątych pierwszych wiązań bezpiecznikowych firmy: Tyrolia, Marker i Look, zaowocowało tym, że na bazie w/w konstrukcji w kolejnej dekadzie, produkowane były w Polsce wiązania o nazwie": "Kadra" (Marker), "Alfa" (Tyrolia), "Beta" (Look).

Chcąc porównać współczesną technikę jazdy na nartach karwingowych z dominującymi ewolucjami narciarskimi obowiązującymi w połowie XX wieku, można na terenie Muzeum, zobaczyć dwie plansze szkoleniowe pochodzące z 1951 i 1952 roku. Ponadto na terenie pensjonatu "Absolwent" znajdują się liczne zdjęcia Zieleńca i szkolących się na jego stokach studentów oraz ich instruktorów, którzy zorganizowane nauczanie na tutejszym terenie rozpoczęli w 1957 roku.

 

PS. W związku z chęcią wzbogacenia zbiorów Akademickiego Muzeum Narciarskiego, zwracamy się z apelem do wszystkich narciarzy a szczególnie sympatyków Zieleńca. Jeżeli dysponujecie ciekawymi z historycznego puntu widzenia eksponatami związanymi z narciarstwem, prosimy o kontakt z Kazimierzem Vyšata (kazimierz.vysata@op.pl)

Zdjęcia muzeum

Absolwent
Absolwent Zieleniec
Tarcza PFR